ДОМАХА (Пересадівка)

5.0


ДОМАХА (Пересадівка)

Пересадівка — село в Україні, у Вітовському районі Миколаївської області. Населення становить 3141 осіб. Розташоване на правому березі річки Інгул, за 25 км від міста Миколаєва.
Стародавнє поселення село Домаха розташоване на правому березі річки Інгул. З давніх давен люди селилися вздовж русел рік та річок. У нашому засушливому кліматі наявність води означла виживання людей. Тож, село Домаха не було винятком. Село отримало свою назву від одноіменної річки Домахи, котра колись протікала дном балки на північній околиці села та впадала до Інгулу.
Річка Домаха була правою притокою Інгулу, проте річка поступово пересохла і зникла.
Точна дата заснування села Домаха не відома, однак перші друковані відомості про село датуються 1784 роком, про це опосередковано свідчать описи історії сусідніх сіл.
Село Домаха насамперед цікаве своїми своїми історичними пам’ятками. Окремо слід згадати білий брід, - природні виходи вапняку шириною від 5 до 10 метрів. Через воду проглядається біле дно. Води на броді по пояс, але коли спупнеш вліво чи вправо на крок від броду, - пірнеш на 3 метри у глибину. Саме цим бродом через Інгул чумаки переправляли свої вози завантажені сіллю та всіляким крамом. Також Домаха відома трьома чумацькими криницями, котрі розташовані за три кілометри на південь від села.
До наших днів збереглося лише дві криниці. Ці криниці обкладені каменем і сполучаються між собою тунелем з арочним склепінням, тунель теж обкладений каменем і має довжину 9,5 метрів.
Важливим джерелом з історії села є «Комеральні економічні примітки щодо зменшеного плану межеванним дачам Херсонського повіту в 1798р.».
Читаємо давній опис місцевості Домахи та її околиць в якому наводиться опис населеного пункту і місцевості: «Оне сільце положення має за течією ріки Інгулу на безіменних балках, однією з правою, другою з лівої сторони показаної річки Інгулу ... водою задовольняються з Інгулу і з виритих криниць, яка для вживання людям і худобі здорова. При панському будинку два млини - один вітряний ... а інший земляний ... в них мелеться в рік різного хліба 700 чвертей для панського та селянського побуту ... » І далі читаємо наступне :
«...Напроти поселення річка в літній найспекотніший час шириною буває в 30 сажнів, глибиною в 1 сажень. У ній ловиться риба ... яка вживається для панських і селянських потреб. Земля має ґрунт сіропіщаний ... на ній краще родиться пшениця, арнаутка, просо та інші насіння ... сінні покоси посередні. В полях і на річці птиці є. На поміщицьких землях оброблюється 100 десятин ... Жінки понад польової роботи займаються домашнім рукоділлям, прядуть вовну ... снують полотна і сукна для свого вживання і на продаж.»
На карті села за 1816-1817 рр ( Мал 1) дещо південніше Домахи вже бачимо присілок позначений на мапі як Пересадівка .
Не зважаючи на те, що Пересадівка була значно меншою - офіційною назвою обидвох сіл стане Пересадівка. На мапі за 1797 рік ( Мал 2) Пересадівка ще не була позначена бо її на той час ще не існувало. Але вже на мапі за 1849 рік ( Мал 3) село позначене як Пересадівка.
У селі Пересадівка, стояв храм в ім'я Архістратига Божого Михаїла,( збудований у 1863 р., остаточно зруйнований в 1971 р., на початку 1990-х рр. відроджений). Місцевий священик здійснював таїнства хрещення та шлюбу, ховав померлих і всі треби реєстрував у парафіяльній книзі.
Метричні книги приходу Пересадівської церкви добре збереглися з 1876 по 1917рр. і перебувають на зберіганні у Державному Архіві Миколаївської області. Станом на 1886 рік в селі Пересадівка Гур'ївської волості мешкало 1802 особи, налічувалось 310 дворів .
Ми вище вже згадували про білий брід, так от , до кінця 50 тих років 20 століття Інгулом з Миколаєва до Пересадівки ходили пасажирські та вантажні судна. Вище за течією судна йти не могли, саме через наявність білого броду. Були плани розбити кам’яний брід і поглибити фарватер, проте з фінансової точки зору ця справа виявилася занадто вартісною.

Джерела :

1.Лобода В. В. Топонімія Дніпро-Бузького межиріччя. — Київ, 1976. — С. 130.
2. Материалы для оценки земель Херсонской губернии, т. 6: Херсонский уезд. — Херсон, 1890. Приложение. — С. 194.
3. О.Ф. Ковальова. "Та йде чумак дорогою" / історико-етнографічний нарис /.Миколаїв . Видвництво Іліон .2015 , стор 63 - 64.
4 . Wikipedia /Вільна енциклопедія/.


Віктор Мних

https://www.facebook.com/v.mnykh


  • ДОМАХА (Пересадівка)
  • ДОМАХА (Пересадівка)
Подiлитися:

Пока нет комментариев

Написати коментар:
captcha
Новий розвиток сучасної української освіти
Валерий ЖидковДОМАХА (Пересадівка)